סיפורי קרבות, תצפיות מופלאות בערבה, לקראת יום העצמאות

מעלה עקרבים
הדרך היחידה אשר ירדה דרומה מבאר שבע בשנות ה-50 הייתה דרך "מעלה עקרבים" שעברה דרך דימונה לאורך הערבה עד אום רשרש.
"מעלה העקרבים המנדטורי" - דרך עפר מפותלת שהנסיעה בה ארכה לפחות יום. בשנת 1954 הותקף אוטובוס של אגד באחת הסרפנטינות במעלה העקרבים על ידי מפגעים ירדנים.
פיגוע זה היתווה דרך חלופית ממרכז הנגב – הלא הוא כביש 40 היורד ממצפה רמון דרך מכתש רמון אל הערבה.
הנסיעה במעלה עקרבים מאתגרת בכביש צר ופתלתל הצופן תצפיות נוף עוצרות נשימה אל נחל צין ומעלה עקרבים הרומי.

הר חזקיהו 
ב-6 במרס 1949 יצאו שתי חטיבות מבאר שבע לכיבוש אילת. חיילי חטיבת גולני נעו מזרחה אל מעלה עקרבים וחיילי חטיבת הנגב מערבה/ מצריימה. לימים יקרא המבצע "מבצע עובדה".
החיילים תרו אחר תוואי מתאים והצליחו להתקדם בדרכים עוקפות. 
מדרום לבקעת עובדה באזור הקניון האדום הם פוגשים נוף מצוקי הגובל עם מצרים ממערב, מטפסים על פסגת הר חזקיהו המתנשא לגובה של 836 מ' מעל פני הים ועומדים נפעמים מול הנוף הנשקף אליהם בצידו המצרי ומכנים אותו "בקעת הירח". כיום ניתן לטפס אל הר חזקיהו בכביש קצר עד הפסגה ותצפית מרשימה על מפרץ אילת בדרום, סיני במערב והרי אילת במזרח.

חוות ע'רנדל
חווה חקלאית הממוקמת כ-5 ק"מ צפונית לקיבוץ יהל. החווה הוקמה על שרידי תחנת משטרה ירדנית ומאוחר יותר שמשה כמוצב צה"ל. שרידי אבני המייל מעידים כי הגבעה היוותה מפגש "דרכי הבשמים" ויש הסוברים כי ע'רנדל היא אחת מתחנות הדרכים במסעם של בני ישראל ביציאתם ממצרים (המזוהה כאילים "... ויסעו ויחנו באילים...").
תצפית הנוף הנשקפת מהגבעה עוצרת נשימה – הרי אדום והערבה הירדנית פרוסים כמו על כף יד. סיור בחווה חושף את הבונקרים, תעלות המילוט והקשר ומספר את סיפור גבורתם של לוחמי חטיבת גולני.
 
לייבסיטי - בניית אתרים