פסטיבל קסם המדבר 2016

דף הבית >> פסטיבל קסם המדבר 2016

קסם המדבר בסוכות | 18-24.10 

אירועי סוכות לכל המשפחה,
חוויה של ריחות, טעמים והכנסת אורחים כמיטב המסורת הבדואית 

 

 
פסטיבל קסם המדבר לתיירות בדואית יתקיים השנה לאורך סוכות בין ה- 18-24/10 
ויכלול הפנינג, שווקים, סדנאות אותנטיות, הרצאות מרתקות, סיורים ועוד.

משפחות, זוגות, וקבוצות מוזמנים להצטרף למגוון אירועים ברחבי הנגב וליהנות מחוויה אותנטית וייחודית! 

לפרטים נוספים והתכניה המלאה לחץ כאן

לעמוד הפייסבוק של האירוע - פסטיבל קסם המדבר

 
פסטיבל קסם המדבר
בואו לגלות את התיירות הבדואית בנגב בפסטיבל "קסם המדבר"
אירועי סוכות לכל המשפחה - חוויה של ריחות, טעמים והכנסת אורחים כמיטב המסורת הבדואית
הפסטיבל, שמתקיים זו השנה השלישית בתמיכת משרד החקלאות ופיתוח הכפר והרשות לפיתוח הנגב יתקיים השנה לאורך סוכות בין ה-18-24.10.
הפסטיבל יכלול הפנינג, שווקים, סדנאות אותנטיות, הרצאות מרתקות, סיורים ועוד.  מתאים למשפחות, יחידים, זוגות וקבוצות ויתקיים ברחבי הנגב.
 
אירוע פתיחה: הפנינג לכל המשפחה בעידן הנגב 
יום שלישי, 18.10, 14:00-19:00, פארק התעשייה עידן הנגב
הפנינג לכל המשפחה – כניסה חופשית!
אוהל אירוח בדואי, הופעות אומנותיות מרהט ובני שמעוןפעילויות והופעות קרקס"שוקראן" - שוק יזמים בדואים ססגוני שזהו אירוע הפתיחה שלומתחם  מתנפחיםסדנאות יצירה להורים וילדיםרכיבה על גמלים וחמוריםהכנת והפרחת עפיפונים ועוד הרבה הפתעות. האירוע מתקיים בתמיכת מעוף דרום.
הכניסה חופשית
 
פסטיבל קסם המדבר המסורתי ביישוב לקיה
שבת, 22.10, 09:30-16:00, לקיה
הפסטיבל יתקיים במספר מוקדי תיירות מרכזיים בלקיה, ביניהם משתלת הנגב, רקמת המדבר, סידרה וארמון החורייה. בכל תחנה תהיה פעילות חווייתית, הרצאה על הסיפור של אנשי המקום ומגוון סדנאות לכל המשפחה שיתקיימו בכל שעה עגולה החל משעה 10:00 ועד לשעה 16:00. מידע והכוונה מסודרת ביום הפסטיבל בכניסה הראשית ביישוב לקיה.


סדנת רקמה – סדנת רקמה קסומה שבה תוכלו לרקום ולכשף את משאלות ליבכם, סדנת רקמה למבוגרים לצד סדנאות הכנת צמידים לילדים עם נשות לקיה מרקמת המדבר. פינת יצירה לקטנטנים ופיתה בדואית עם לבנה. נפגוש את נעמה אלנסע, שהקימה את המיזם לרקמה עבור נשים בדואית.
סדנה במשתלת הנגב –  המבקרים במשתלה יוכלו לגלות את נפלאות צמחי המרפא הבדואים בסיור במשתלה הקסומה ברחוב הראשי של לקיה. במקום תצוגת צמחים מרשימה, ושם יקבלו המבקרים הסבר על השימוש בצמחי המרפא על פי המסורת הבדואית העתיקה. כמו כן ישמעו את סיפורו של אסד אל אסד, שגדל בכפר לא מוכר והחלום שלו היה לעבוד עם צמחים ולחבר בין הטבע לבין אנשים.
במקום ישמעו המבקרים הרצאה על רפואת צמחים בדואית מסורתית, סדנה לשתילת צמחי מרפא בעדנית והכנת תרופה מצמחי מרפא. בשעה 10:00 יתקיים מופע מוזיקלי בדואי מסורתי. במקום יוגשו פיתות עם לבנה.
  • הסדנאות יתקיימו בשעות: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00
 
סדנאות בארמון החורייה –
ארמון החורייה הוא בית בוץ מרשים בין מתקופת השלטון העות'מאני שהיה שייך לסוחר תבלינים גדול מעזה שהגיע לאזור לקייה ולבאר שבע לעשות עסקים. לאורך השנים ארמון החורייה היה ריק ונטוש. עד שלפני כמה שנים נכדתו של סוחר התבלינים אמאל אבו קרן, אחות במקצועה, החליטה לשקם את המבנה המפואר ולהקים בו מרכז תיירותי-היסטורי שבנוי בסגנון בנייה אקולוגית.
בפסטיבל יהנו המבקרים מסדנאות ייחודיות של ציור בחינה, הכנת פלאפל, סדנא להכנת ארוחת מקלובה בדואית טעימה.
  • הכניסה לכל האתרים בפסטיבל לקיה בחינם וכוללת תה/קפה בדואי.
  • רצוי להירשם מראש
  • כל הסדנאות בתשלום סמלי ביום הסדנה, כולל חומרים.
 
בת המדבר, תל שבע (סמוך לבאר שבע) – סוד הקוסמטיקה הבדואית
רביעי, 19.10, 9:00-12:00
הרצאות וסדנאות אותנטיות על סודות היופי והבריאות של האישה הבדואית 
סיפורה של מרים (הגר) אבו-רקייק, המייסדת והרוח החיה של חברת הקוסמטיקה הטבעית, "בת המדבר". מרים אבו-רקייק היא אחת הנשים המובילות בחברה הבדואית הן מבחינה חברתית והן מבחינה תיירותית ועסקית. מרים למדה מנהל עסקים באנגליה בהיותה בת 20 לפני יותר מ- 20 שנים וחזרה עם התובנה שהמשאבים האמיתיים שלה נמצאים במקורות שלה, כבדואית מהכפר הקטן תל שבע.
בפסטיבל יהיו הרצאות מרתקות של מרים וסדנאות להכנת משחה טיפולית מצמחים כל שעה עגולה.

עלות סדנה: 55 ₪. ביקור במקום שכולל הסבר, תה וקפה - חינם.


מרכז ג'ו אלון ביער - סדנאות ברוח המסורת הבדואית לכל המשפחה במוזאון לתרבות הבדואים היחיד בארץ
חמישי, 20.10, 10:00-14:00
בפסטיבל יוכלו המבקרים לחוות סדנה להכנת תכשיטים בשיטות בדואיות מסורתיות ע"י עמותת "נשים למען עצמן", סדנאות חינה ומופע וסדנת דבקה - בין השעות 12:00 - 13:00.
כל שעה עגולה תקיים הדרכה במוזיאון לתרבות הבדואים.
כניסה בעלות סמלית של 15 ₪ לאדם/ילד
 
ואדי עתיר (אחרי צומת שוקת לכיוון ערד) - סיור משפחתי במיזם החקלאי הבינלאומי - כניסה חופשית.
שישי, 21.10, 16:00-10:00
הזדמנות חד פעמית לבקר במיזם שהינו יוזמה חדשנית של הקהילה הבדואית בנגב שהקימה חווה חקלאית ייחודית המבוססת על הידע המסורתי של החברה הבדואית. בין היתר נבקר בחממות לגידול עשבי תיבול ומרכז לגידול ירקות אורגניים ממאגר זרעים ייחודי שנאסף מהפזורה הבדואית ולא עבר הנדוס גנטי. לבסוף נחווה סדנה חווייתית להכנת גבינות. ג'אבר אבו חמאד יארח אתכם במערות האבן הקדומות. ג'אבר הוא אחד ממנהיגי ויזמי הכפר ויחד איתו נסייר בכפר המיוחד, תוך סיפורים על ההיסטוריה העשירה של המקום וסיפורים מתקופות קדומות, ועד לימים המודרניים, בהם עובר הכפר תהליכי מודרניזציה מרשימים.
בפסטיבל יהיו תחנות ליטוף עזים, מפגש עם גמלים, חמורים וסוסים, הרצאה והיכרות עם חרקים, נחשים וציפורים, תחנת צמחי מרפא, תחנה ליצור גבינה, הרצאות וסדנאות בנושא קיימות וסביבה, סדנת אפייה לילדים, מכירת גבינות, דבש ומוצרים קוסמטיים אורגניים ועוד.
הכניסה חופשית
 
המערה שבהר דירג'את - סיור משפחתי מודרך בכפר דריג'את
ראשון, 23.10 ,22.10, סיור בוקר: 10:00, סיור ערב: 17:00.


סיור מודרך וחוויתי אל המורשת התרבותית של התושבים הפלאחים המתגוררים כיום בכפר דריג'את. הסיור כולל אירוח כפרי אותנטי על פי מיטב המסורת הפלאחית של תושבי המקום וכולל ארוחת בוקר או ערב. הסיור כולל תצפית על האזור, ביקור בכפר ובמערה המתובלים בסיפורים מתקופות קדומות. יש אפשרות ללינה.

*פתוח כל ימי השבוע. מתאים לקבוצות
עלות: סיור וארוחה: 88 ₪ לאדם / 44 ₪ לילד
לפרטים נוספים: 
bedotourism@gmail.com

 
לייבסיטי - בניית אתרים