מפגן הטיסנים הגדול בארץ - בערבה  
יומיים רצופים של תחרויות ומופעי טיסנים מרהיבים
 
מאות מחובבי ענף התעופה מכל הארץ יגיעו למנחת עין יהב למפגן טיסנים מכל הגדלים והצורות. בסוף השבוע, 28/2 ו-1/3, יצבעו שמי הערבה בשלל גוונים של טיסנים שיפלחו את שמי הערבה ויובלו אחר מטיסים מיומנים ובולטים בתחום שיטיסו את כלי הטייס המיוחדים במגוון סגנונות. אנו מזמינים אתכם ליהנות מיומיים רצופים של תחרויות ומופעי טיסנים כולל הטסות אקסטרים לצד הפנינג ססגוני אמיתי,  חוויה לכולם ובוודאי לחובבי הטיסנים.
יומיים של תעופה באקסטרים באוויר וביבשה. ביום שישי, 28/2/14 בין השעות 09:00-13:00 יתקיימו שתי תחרויות ארציות ה- PAM XTREME , תחרות טיסנים ססגונית פריסטייל ברמה בינלאומית של טיסנים שמקורה בארה"ב ותחרות ה- F3N במסוקים. בשתי התחרויות יתחרו טובי הטיסנאים והמסוקאים בארץ.
 

ביום שבת, 1/3 בין השעות 09:00-15:00 יתקיים מפגן ראווה שיכלול טיסני דגם של מטוסים ומסוקי עבר, מסוקים בהטסת אקסטרים, טיסני מנוע סילון, צוותים אווירובטים, טיסנים מיוחדים מהארץ ומהעולם, מופעים עוצרי נשימה באוויר שכמותם רואים רק פעם בשנה. להנאת הקהל יעמדו דוכני מזון, מתקנים מתנפחים לילדים, אוהלים מוצלים, מופע אופנועי אקסטרים המרחפים באוויר בשליטת רוכבים מהטובים בארץ. האירוע יתקיים במנחת עין יהב שבערבה, 20 ₪ כניסה לאדם. עד גיל 5 ללא תשלום.  
 
מרגישים את השינוי באוויר
החורף בערבה נתפס בתודעה המקומית בהקשרים חיוביים. מזג האוויר מאיר לנו פנים, העונה החקלאית בשיאה והמדבר רוחש מטיילים וחיים. אירוע "הערבה הפתוחה", יחד עם אירועים נוספים בחיי הערבה כדוגמת "היום הפתוח" במו"פ תחנת יאיר, יוגה ערבה ופסטיבל הקולנוע "סרטים בערבה", הם תוצאה של מהלך לחשיפה מקסימלית של הערבה ופוטנציאל התיירות שלה, בפני תיירים ויזמים מהארץ ומחו"ל.
 
לפני 14 שנים, בשנת 2000, בשלהי קיץ לוהט על מסלול הטיסה בעין יהב, ישבו מספר מטיסי טיסנים ושוחחו על הרצון לקיים מפגש טיסנאים והטסות ארצי, עם כל המכורים לנושא מכל הארץ. המטרה הייתה, אומר גלעד לבני, לשעבר מנכ"ל החברה לפיתוח ובניין הערבה ואחד מהוגי הרעיון, ליצור אתר אידיאלי לחובבי הטיסנאות בארץ ללא הפרעות בתדרי הרדיו או סכנת תעופה, בשל אזורי אוכלוסייה צפופים כמו במרכז הארץ.
 למעשה, להפוך את הערבה התיכונה לפארק גדול שבו יוכלו חובבי טיסנאות מאירופה לנפוש בערבה, ליהנות מתנאי ממזג אויר מצוינים בחורף ולהטיס טיסנים. עם השנים, הפך מפגן הטיסנים לשם דבר בארץ ובעולם, מתחביב לתחרות ארצית. כיום יש בארץ כ- 3000 מקצוענים שטיסנאות עבורם היא יותר מתחביב, והמפגש השנתי הוא אירוע שיא. בשנת 2001 התקיים האירוע הראשון ומאז, תפס האירוע תאוצה (אווירית וקרקעית...), עת הגיעו משלחות מחו"ל וצוותים אווירובטיים.
 
עוף טיסן, חתוך את השמיים
בכל שבת במשך החודשים שלפני האירוע, מתכנסים "המשוגעים מהדרום" להתאמן במנחת עין יהב. מרחוק נראים הטיסנים כצעצוע לילדים, אך הטעות מתגלה עם כל צעד שמתקרבים. דגמי הטיסנים הם חיקוי מדויק של מטוסים כגון קונקורד, אייר באס, מטוסי קרב ומטוסים ממלחמת העולם השנייה. במשך השנים התארחו גם מטיסים מגרמניה ושוויץ ששלחו את הטיסנים דרך הים. האורחים מחו"ל השתתפו באליפויות אירופה ובתחרויות בכל העולם ומבחינתנו זה חותם נוסף למעמד שמייחסים מטיסים בכירים מחו"ל לאירוע.
האירוע נתמך בשיתוף פעולה עם קלוב התעופה. קהילת מטיסי הטיסנים הישראלית נחשבת לגדולה, וכוללת יותר מ־20 סניפים של קלוב התעופה הפרוסים ברחבי הארץ, ממושב כמהין שבדרום ועד נהריה שבצפון. קלוב התעופה היא עמותה רשומה, שמתפקדת כארגון הגג של שש העמותות שעוסקות בספורט התעופתי: טיסנאות, דאייה, צניחה חופשית, תעופה זעירה, גלישה אווירית ואגודת התעופה הכללית.
זהו ספורט לכל דבר, אומרים הטיסנאים. יש בו כל כך הרבה אדרנלין, סיכונים שונים והתעסקות טכנית. הענף הוא קהילתי ותורם המון לחברה ולפיתוח יצירתי. עלות טיסן למתחילים נע בין 1,500 ל- 2,000 ₪.

 
מרכז מידע ללינה, אוכל ובילויים בערבה 1-800-225-007, tayaroot@gmail.com , www.arava.co.il/tourism


 
לייבסיטי - בניית אתרים