מוזיאון הזכוכית

מוזיאון הזכוכית בעיר ערד, מאכלס בימים אלה את תערוכת הקבע של אמן הזכוכית גדעון פרידמן ואת עבודותיהם של אמני עמותת "זכוכית וכל מה שקשור בה" (ע.ר.). מדי כמה חודשים מוצגת במוזיאון תערוכת יחיד של אחד מאמני העמותה, ותערוכות קבוצתיות של אמני זכוכית צעירים מבתי ספר לאמנות ואומנות בארץ.  " …אנשים חושבים שזכוכית היא קרה ומונוטונית, למעשה הזכוכית דינמית, חיה ומשקפת הרבה חום בתוכה ודרכה..". גדעון פרידמן, אמן הבית במוזיאון הזכוכית ערד. 

מתוך החום של המדבר, קם וצמח לו מוזיאון הזכוכית והוא חי ובועט. המוזיאון הוקם על ידי משפחת פרידמן, אשר פתחה את ליבה וביתה לאומני הזכוכית בארץ ולאוהבי הזכוכית באשר הם. המוזיאון הינו המרכז הארצי לאמנות הזכוכית, ונבנה על מנת להיות מרכז עולמי לתצוגה, לימודים, מידע ומכירה של אמנות הזכוכית.
ההקמה גדעון החל את עבודתו עם זכוכית בתחילת שנות ה-90. במשך שנים שמר את עבודותיו לעצמו, ולא הראה אף למשפחתו. כשהחליט להסיר את הלוט מאמנותו הייחודית, נדהמו בני המשפחה והחליטו לא להמתין עוד ולהציג את יצירותיו במקום הראוי להן.
 
באותו הזמן, פנתה חברת "מבנה תעשייה" ועיריית ערד לאמני העיר, והחלה בהקמת פרויקט רובע האמנים "אשת לוט". מבנים נטושים ניתנו לפרק זמן קצוב ללא שכירות וללא מיסים, על מנת שאמני ערד, וגדעון ביניהם, יוכלו להקים גלריות וסדנאות במתחם. החברה הכלכלית לפיתוח ערד-תמר עזרה בייעוץ כלכלי. משפחת פרידמן לקחה את ההאנגר הגדול ביותר, והחלה בעבודות השיפוץ. כספים רבים הושקעו במקום, על מנת שיהווה מרכז ארצי, ועולמי בבוא הזמן, לאמני ואמנות הזכוכית. המוזיאון פועל כבר מאז סוף 2004, אך האמן ומשפחתו לא קופאים על השמרים, וממשיכים לעבוד ולשפץ, לחשוב ולפתח וכל זאת בכדי שהמוזיאון יהיה כל מה שהם חולמים עליו.
 
מה הלאה? חלק מהחזון הוא להקים במקום מרכז לימודי לסטודנטים, ילדים ונוער, שיעסוק בנושא מחזור הזכוכית, ומחקר ופיתוח של הזכוכית החמה. במקום מתקיימות כיום סדנאות יצירה לכל הגילאים וחלק מהמוזיאון מיועד להקמת חדרי לימוד ברמה אקדמאית, ספריה ומרכז מידע בנושא הזכוכית בארץ ובעולם. גם באתר הבית של המוזיאון ניתן למצוא מידע שימושי, מאמרים וקישורים בנושא הזכוכית. 
 
אמנות הזכוכית לא מוכרת בארץ, וגדעון מבקש להציג במוזיאון כל אמן זכוכית אשר מבקש מקום לעבודותיו. כיום מציגים במוזיאון כ-20 אמני זכוכית בתחומי האמנות והאומנות השימושית, בגלריה אשר תתפתח ותתחלק ל-2 חדרים, ובה יציגו בנפרד כל תחום. השיטות המוצגות הן מגוונות ביותר – פיוזינג, קאסטינג, ויטראז', ציור והדבקה, פסיפס, ניפוח ותכשיטנות. דלתם של משפחת פרידמן פתוחה לכל אמנות המשתמשת בזכוכית, וכל אמן יכול להציג במקום, ללא כל מטרת רווח מצד המוזיאון.
 
גדעון נולד בשנת 1938 בת"א וגדל בה. בשנת 1962 הגיע לערד במסגרת עבודתו כנגר ונשאר לגור בה. בהמשך עבד גם כקבלן בניה, והיה אחראי על פרויקטים רבים בעיר.הוא נשוי לשרה, אב ל-4 ילדים וסב ל-8 נכדים. הוא התחיל את קריירה האמנות שלו בגיל 16. אביו היה נגר, ולכן נמשך גם לאמנות הפיסול בעץ ובאבן. הוא יצר את פסל הבולבוסים בכניסה לערד שהפך עם השנים לסמלה של העיר.  לפני כ-10 שנים החל לעסוק בפיסול בזכוכית ופיתח טכניקות בתחום זה, אותן שאב מעבודתו עם החומרים השונים. 
 
באמצעות אבקה ייחודית שפיתח גדעון ותנור שעיצב והתאים לצרכיו,הוא גורם לזכוכית לפעול לפי רצונו. גדעון שואב את השארתו מסביבתו, הנוף האנושי והמידבר הסובב. יוצר בזכוכית ממוחזרת (בקבוקי זכוכית, זכוכית חלונות), באמצעותה נוצר תלת שיח, בין האמן, הזכוכית והצופה. 
עובד בשיטת פיוזינג וסלמפינג. פיתח טכניקות ייחודיות לעבודה בשיטות אלו. מפסל באמצעות תנורים שבנה והתאים לצרכיו  באמצעות להביור אש. יצירותיו מפורסמות בארץ ובעולם. מבקרים רבים באים להתרשם, ללמוד וליהנות מעבודותיו.
 
מחיר כניסה: 30 ₪
לפרטים: 08-9953388, מוזיאון הזכוכית ערד
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים