ים המלח/ערד-שבילים עוטפי ערד

בראשית שנת 2004  נולד רעיון השבילים  עוטפי-ערד. המטרה היתה לסמן שבילים שבעזרתם תושבי ערד יוכלו בקלות לצאת אל הטבע ולחזור בשלום.  שבילים, עליהם משפחה תוכל לטייל, לצפות בשפני סלע, לראות מערה קדומה או בור מים שכרו אי מתי בתקופה קדומה. ללכת בעקבות שיירת גמלים שירדו מרמת המדבר אל ים המלח דרך ערוצי הנחלים להוביל מלח, נחושת,אספלט או כל מצרך אחר מארצות רחוקות אל שפלת החוף או אל נמל עזה וחצו לשם כך את בקעת ים המלח.

השבילים שסומנו, הם מדגם קטן אך מייצג של נתיבים, בהם משתמשים עדיין הבדואים בימינו. סביר להניח שבעוד דור, שבילים אלה היו עלולים להישכח ואתם "היסטוריה תחבורתית " של אלפי שנים.

יש להוסיף תודה חמה לאנשי "שבילי ישראל" שנרתמו לרעיון ובצעו את הסימון בפועל ואף דאגו שהשבילים יעלו על המפה.

אכן המטיילים ולא רק תושבי ערד גילו שבילים אלה.  תנועה הולכת וגוברת של מטיילים מגיעה לעיר מכל חלקי  הארץ בסופי שבוע. רבים מאלה שהיו עוברים את ערד ביעף בדרכם להתבשל בחום של 40 מעלות ויותר ליד ים המלח, עושים היום הפסקה בערד ובאוויר הרענן של בוקר או ערב קיץ יוצאים לסבוב על אחד מ-17 השבילים שמקיפים את העיר מכל עבר.

כל שביל וייחודו כל אחד יכול למצוא את מבוקשו לפי הזמן הדרוש, דרגת הקלות או הקושי לפי דרישה. נוף מדבר אלי אופק, גבים בנחלים, צמחית המדבר, אתרים ארכיאולוגיים שעד כה לא כל כך שמנו לב אליהם. חוויה של ממש והכל בהישג יד.

ובתווך תחנת מידע למטייל בה אפשר לקבל מפה ועצה טובה (פתוחה בתחנת דלק "פז" בימי חמישי- שישי-שבת מהשעה 9:00 עד 16:00 טלפון 9954160- 08).

כמה הערות עבור אלה המתכוונים לטייל על השבילים:

המדבר הוא אינו סתם מישור אפשר ללכת לאיבוד גם על שביל מסומן, לכן ראוי להצטייד גם במפה.

בלוח המפורט של נתוני השבילים כתוב : "אורך בק"מ" הזמן הדרוש למסלול משתנה לפי גיל המטייל, לפי כושרו הגופני, לפי הנעל הלוחצת ועוד משתנים, לכן את הזמן הדרוש כל אחד צריך להעריך לעצמו.

בימינו יש נטייה לסמוך על תקשורת סלולארית,  בשבילים רבים במיוחד בערוצים עמוקים אין קליטה. במקרי חירום יש לעלות לנקודות גובה זמינות לרוב זה עובד.

ציוד הכרחי בטיולים: כיסוי ראש, מי שתייה( בימים חמים 1 ליטר לשעה) ונעליים חזקות. לא לצאת לטיול בנעליים  חדשות!

בחורף בימי גשם  גם ערוץ תמים עלול להפוך לנהר גועש. תאזינו לתחזית ותתייעצו עם מי שמכיר את הסביבה לפני בחירת מסלול.

פירוט הטיולים הינם  נכונים לחודש אפריל 2008.

מסלולים אלו הם סביב השטח הבנוי של העיר.

מספר השביל המופיע בטבלה: הוא המספר במפת סימון השבילים מדבר יהודה דרום.

שימו לב במפה העירונית יש מספור אחר.

המטייל על השבילים ללא מדריך עושה זאת על אחריותו !

ניתן להפנות שאלות נוספות לתחנת מידע לתייר ע"ש גורני  9954160- 08 או לדב פוניו עורך רשימה זו 052-4666056.

 
לייבסיטי - בניית אתרים