ים המלח/ערד - חריץ בחוואר

טיול בחלקת החוואר שבין נחל צין לנחל אמציהו, שבה ואדיות קטנים – חריצים בחוואר, שאורכם מגיע ל- 10 ק"מ ויותר.

"חריץ בחוואר" הוא טיול מעגלי בכיכר דרום ים-המלח. מהכניסה למושב "עין-תמר" יוצאים צפונה על כביש הגישה, אחרי כקילומטר וחצי פונים לדרום-מערב, ונכנסים לואדי צר המוביל אותנו עד כביש הערבה. פונים שמאלה (דרום-מערב) בדרך עפר מקבילה לכביש ואחרי כ- 600 מ' פונים שמאלה (דרום) לדרך משולטת לנחל אביה. מדוושים במורד הנחל עד שפכו לנחל אמציהו, פונים שמאלה (צפון-מזרח), מדוושים במורד נחל אמציהו ומשלימים בעין-תמר 29 ק"מ של הרפתקה בנופי חוואר הלשון. הניווט לא ממש מסובך והטיול כולו שטוח אולם לא קל, בעיקר הדיווש הממושך בשביל לא שביל, בערוץ החריץ, שבחציו הראשון של הטיול ומשטר הרוחות בחציו השני, שהרבה פעמים תפגשו בו רוח פנים.
תודה לעוזי ברק מנאות-הכיכר על עזרתו. לעוזי צימרים בהם הוא מארח רוכבים המעונינים לטייל בסביבה. עוזי עצמו, רוכב ותיק ועצתו, באשר למסלולים בסביבה, לא תסולא בפז.

אזור כיכר דרום ים-המלח
נקודת מוצא עין-תמר
מפות סימון שבילים דרום מדבר יהודה וים המלח (מס' 11)
עונה מומלצת סתיו חורף ואביב
אורך מסלול 29 ק"מ
רווח אנכי מירבי 200 מטרים
רמת קושי קל-בינוני
זהירות לפני יציאה לאזור בודקים הטב תחזית מזג האויר, כדי שלא יתפסו אותנו שיטפונות

איך מגיעים? נוסעים על כביש מס' 90 לדרום ים המלח, פונים לכביש מס' 2499, והוא כביש הגישה לנאות הכיכר. אחרי כ- 7 ק"מ מושב "עין-תמר". חונים, מכינים את האופניים והציוד, לא שוכחים מים, אבוב חליפי, כלי תיקון וטלפון סלולארי. חובשים קסדה ויוצאים לדרך. ביציאה מהמושב לכביש הגישה מאפסים את מד המרחק פה נקודת המוצא .
Km0.0 2499

מנקודת המוצא בנ.צ. 18510391, רום 365 (-) מ' תחת פני הים יוצאים צפונה על כביש הגישה.

Km1.7

 

בנ.צ. 18460471, רום 365 (-) מ' כ- 100 מ' דרומית לאנדרטה "יד לידידיה אשר", שבצד הכביש, פתח ואדי (ראה צילום). נכנסים לואדי (מערב). הקטע הראשון של הערוץ מוצף מים ולכן מדוושים משמאל (דרום) לערוץ. אחרי כ- 600 מ' כבר ניתן לדווש בערוץ, בשביל לא שביל, וזו הבחירה המומלצת לאורך כל הנחל גם כדי להיות בטוחים בניווט וגם משום שמחוץ לערוץ תשתית רכה, שאינה מאפשרת נסיעה רצופה ללא שקיעה.

* מתחילת הדיווש בואדי ועד סופו ליד כביש הערבה, מקפידים להשאר בערוץ הראשי. הערוץ הראשי תמיד נמוך יותר מערוצים שנשפכים אליו ולכן, בדרך כלל, השפך מאופיין במדרגה.

Km6.7

בנ.צ. 18180381, רום 250 (-) מ' מסעף ואדיות. ממשיכים בשמאלי (דרומה), שהוא הראשי ולא נכנסים לואדי הנראה בצילום. מסעף זה הוא מהמועדים לטעות, שימו לב.* טעיתם, לא נורא! אפשר לחזור לכביש הגישה לעין-תמר על פי עקבות האופניים שלכם. אם אתם נחושים להמשיך בהרפתקה קחו אזימוט ופלסו דרככם מערבה, בערוצים או במישורים הגבוהים שבינהם, אם תשמרו על הכיוון, בסופו של דבר תגיעו לכביש הערבה.

Km8.6

בנ.צ. 18140371, רום 240 (-) מ' מסעף ואדיות במקום שהערוץ הראשי עושה עיקול כפול (S). פונים ימינה (צפון), מקפידים להשאר בערוץ הראשי, שעד מהרה מתעקל שוב שמאלה (לדרום מערב).

מק"מ 10.0 בקרוב, הנוף נפתח. מקפידים באדיקות להשאר בערוץ הראשי ובכל מסעף שמעורר סימני שאלה בוחרים בשמאלי.

Km15.0

בנ.צ. 17710369, רום 190 (-) מ' מסעף לפני כביש הערבה. פונים שמאלה (דרום-מערב), לדרך עפר עולרדת לאורך קו חשמל.

Km15.6

בנ.צ. 17660366, רום 190 (-) מ' מסעף משולט. פונים שמאלה (דרום), לפי השלט, לדרך עפר מסומש"ת שחור, המובילה במורד נחל אביה.

Km21.5

בנ.צ. 18090355, רום 220 (-) מ' מסעף ואדיות. פונים שמאלה (לצפון מזרח) לנחל אמציהו ומדושים במורדו.

Km28.5

חריץ בחוואר – בשורות טובות
בדצמבר 2005 פרסמנו את הטיול ב"שוונג" ורבים באו לטייל באזור המיוחד הזה. במרץ 2006 התחילו להגיע ידיעות כי הפקוח של רשות שמורות הטבע אינו מאפשר לטייל ב"חריץ".
ידענו בברור שמסלול הטיול "כשר כמעט למהדרין". שכשהוא עובר בשמורה הוא על דרך מסומש"ת, למעט קטע שאינו עולה על 300 מ' בו ה"חריץ" עובר בשמורת טבע.
ברור לעומק, עם פקחי הרשות, התקיים ברוח טובה ומתוך רצון טוב. אין לי ספק כי לרשות יש אינטרס לאפשר לרוכבי האופניים להכנס לשמורות ולא רק על דרכי רכב, ואנשיה פועלים למסד את הסוגיה.
עד שהנושא יבוא על פתרונו עלינו הרוכבים ועליהם נוטרי השמורות לגלות הבנה גם לצרכי האחר.

במסגרת זו נתנו לי להבין שלא יפריעו למי שיטייל ב"חריץ" על פי המתווה המדוייק של הטיול במלואו ויוליך את אופניו רגלית, בקטע של מעבר ה"חריץ" בשמורה. (בין נ.צ. 18380402 ועד נ.צ 18350400).

אבל, ואני מצדיק אותם לחלוטין, הם כן יפריעו למי שיכנס לשמורה ויהפוך אותה לשטח קפיצות ובחינת עבירות וגם למי שאיבד את דרכו והוא חוצה שמורה בצורה בלתי מבוקרת. אלה גם אלה, כבר גרמו נזקים לטבע.
נדמה לנו, רוכבי האופניים, שבגלל שהגלגל שלנו דק הוא לא מזיק. הוא כן ! על אחת כמה וכמה כאשר רוכבים בקבוצה גדולה. וצריך לזכור, גם אם אנו מלאי רצון טוב, לעתים אנחנו אפילו לא מבחינים בטבע, כי איך נבחין במחילות של שממית מדברית או אפילו של חרדון צב ואיך נבחין בביצים המוסוות של הכרוון אותן הוא מטיל בגומה בחול.
לא נבחין אבל גלגל האופניים יכול להגיע ולהרוס. לכן החוק פשוט: בשמורות טבע מותר לדווש רק בדרכים מסומשו"ת.

טיול נעים

 
לייבסיטי - בניית אתרים